Yageo PSM7WSJB-750R
PSM7WSJB-750R picture photo
Mfg. Part Number
PSM7WSJB-750R
Brief Description
RES 750 OHM 7W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM7WSJB-750R.pdf
Availability of PSM7WSJB-750R
QUANTITY
PSM7WSJB-750R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM7WSJB-750R
Internal Part NumberEIS-PSM7WSJB-750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.984" L x 0.354" W (25.00mm x 9.00mm)
Height0.409" (10.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM7WSJB-750R
Related LinksPSM7WS, PSM7WSJB-750R Datasheet, Yageo Distributor
PSM7WSJB-750R Details Description
Related parts for PSM7WSJB-750R
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
PROGRAMMING KIT 24VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC ISA BOARD C200PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
COMPRESSION TERMINAL (BCL-2014) datasheet.pdf
PCB FOR ASSEMBLE ELECT COMPONENT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 720MA 485 MOHM datasheet.pdf
SLUG BLADE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf