Stackpole Electronics Inc. RNF14JAD20R0
RNF14JAD20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14JAD20R0
Brief Description
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14JAD20R0.pdf
Availability of RNF14JAD20R0
QUANTITY
RNF14JAD20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14JAD20R0
Internal Part NumberEIS-RNF14JAD20R0
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14JAD20R0
Related LinksRNF14J, RNF14JAD20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14JAD20R0 Details Description
Related parts for RNF14JAD20R0
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
AM7223-126 .156 ARBOR TERM. datasheet.pdf
RES 694K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf