Sullins Connector Solutions ABC28DRAI-S734
ABC28DRAI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ABC28DRAI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
ABC28DRAI-S734.pdf
Availability of ABC28DRAI-S734
QUANTITY
ABC28DRAI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC28DRAI-S734
Internal Part NumberEIS-ABC28DRAI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC28DRAI-S734
Related LinksABC28DR, ABC28DRAI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC28DRAI-S734 Details Description
Related parts for ABC28DRAI-S734
OSC XO 7.3728MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN STB 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 23 BLACK datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8MSOP datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 8POS datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO204AL datasheet.pdf