Bel Fuse Inc. ABC300-1T24G
ABC300-1T24G picture photo
Mfg. Part Number
ABC300-1T24G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Datasheet Download
ABC300-1T24G.pdf
Availability of ABC300-1T24G
QUANTITY
ABC300-1T24G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC300-1T24G
Internal Part NumberEIS-ABC300-1T24G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package14
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC300
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)200W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation5.9kV (5900V)
Efficiency-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max180W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC300-1T24G
Related LinksABC300, ABC300-1T24G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC300-1T24G Details Description
Related parts for ABC300-1T24G
IC REG BCK BOOST 3.3V 1.3A 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MPU M680X0 10MHZ 68PGA datasheet.pdf
BOARD LED IMS SEOUL SEMI Z-PWR datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf