Sullins Connector Solutions ABC30DKNN-S1243
ABC30DKNN-S1243 picture photo
Mfg. Part Number
ABC30DKNN-S1243
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ABC30DKNN-S1243.pdf
Availability of ABC30DKNN-S1243
QUANTITY
ABC30DKNN-S1243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC30DKNN-S1243
Internal Part NumberEIS-ABC30DKNN-S1243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC30DKNN-S1243
Related LinksABC30DK, ABC30DKNN-S1243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC30DKNN-S1243 Details Description
Related parts for ABC30DKNN-S1243
TERM BLOCK 9POS VERT 35DEG .200 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 200MA 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 27-30AWG .187 datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
ETHERNET AUI XFMR. datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf