Sullins Connector Solutions ABC30HEYS
ABC30HEYS picture photo
Mfg. Part Number
ABC30HEYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC30HEYS.pdf
Availability of ABC30HEYS
QUANTITY
ABC30HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC30HEYS
Internal Part NumberEIS-ABC30HEYS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC30HEYS
Related LinksABC3, ABC30HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC30HEYS Details Description
Related parts for ABC30HEYS
OSC TCXO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 125VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf