Sullins Connector Solutions ABC31HEYI
ABC31HEYI picture photo
Mfg. Part Number
ABC31HEYI
Brief Description
CONN EDGE .100 31POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC31HEYI.pdf
Availability of ABC31HEYI
QUANTITY
ABC31HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC31HEYI
Internal Part NumberEIS-ABC31HEYI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions31
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC31HEYI
Related LinksABC3, ABC31HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC31HEYI Details Description
Related parts for ABC31HEYI
SSD 82GB 2.5" UATA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR TCXO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.6A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM DISC LEVER 400V 18A WM BG datasheet.pdf
RES SMD 2.08KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET DDR3 204POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
IC FLASH 256GBIT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf