Sullins Connector Solutions ABC36DTAI-S189
ABC36DTAI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ABC36DTAI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
ABC36DTAI-S189.pdf
Availability of ABC36DTAI-S189
QUANTITY
ABC36DTAI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC36DTAI-S189
Internal Part NumberEIS-ABC36DTAI-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC36DTAI-S189
Related LinksABC36DT, ABC36DTAI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC36DTAI-S189 Details Description
Related parts for ABC36DTAI-S189
XFRMR LAMINATED 252VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.0V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
RACK OPEN RELAY 77" X 19" GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 140MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
IC CTRLR VOLTAGE/CURRENT 16-SOIC datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 178K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf