AVX Corporation 18123C105KAZ2A
18123C105KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
18123C105KAZ2A
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1812
Datasheet Download
18123C105KAZ2A.pdf
Availability of 18123C105KAZ2A
QUANTITY
18123C105KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18123C105KAZ2A
Internal Part NumberEIS-18123C105KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18123C105KAZ2A
Related Links18123C1, 18123C105KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18123C105KAZ2A Details Description
Related parts for 18123C105KAZ2A
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 220K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf