Sullins Connector Solutions ABC40DETS
ABC40DETS picture photo
Mfg. Part Number
ABC40DETS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 80POS DR LOW P
Datasheet Download
ABC40DETS.pdf
Availability of ABC40DETS
QUANTITY
ABC40DETS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC40DETS
Internal Part NumberEIS-ABC40DETS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC40DETS
Related LinksABC4, ABC40DETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC40DETS Details Description
Related parts for ABC40DETS
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
RES 31 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf