Sullins Connector Solutions ABC44HETI
ABC44HETI picture photo
Mfg. Part Number
ABC44HETI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC44HETI.pdf
Availability of ABC44HETI
QUANTITY
ABC44HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC44HETI
Internal Part NumberEIS-ABC44HETI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC44HETI
Related LinksABC4, ABC44HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC44HETI Details Description
Related parts for ABC44HETI
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 11.5A 13.8 MOHM datasheet.pdf