Sullins Connector Solutions ABC50DKAS-S1191
ABC50DKAS-S1191 picture photo
Mfg. Part Number
ABC50DKAS-S1191
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ABC50DKAS-S1191.pdf
Availability of ABC50DKAS-S1191
QUANTITY
ABC50DKAS-S1191 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC50DKAS-S1191
Internal Part NumberEIS-ABC50DKAS-S1191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC50DKAS-S1191
Related LinksABC50DK, ABC50DKAS-S1191 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC50DKAS-S1191 Details Description
Related parts for ABC50DKAS-S1191
DIODE ZENER 6.2V 1.5W SMA datasheet.pdf
SENSOR ACCEL X-AX +/-100G 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2235 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf