Vishay/Dale RNC55H2403BSB14
RNC55H2403BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2403BSB14
Brief Description
RES 240K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2403BSB14.pdf
Availability of RNC55H2403BSB14
QUANTITY
RNC55H2403BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2403BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2403BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2403BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2403BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2403BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2403BSB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
JUMPER M3X20 B W/SS ST datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32VC DO201 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 337-NFBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 15MM datasheet.pdf
DSUB POLARIZE PLATE DB datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf