Sullins Connector Solutions ABC55DRMH-S328
ABC55DRMH-S328 picture photo
Mfg. Part Number
ABC55DRMH-S328
Brief Description
CONN EDGECARD 110POS .100"
Datasheet Download
ABC55DRMH-S328.pdf
Availability of ABC55DRMH-S328
QUANTITY
ABC55DRMH-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC55DRMH-S328
Internal Part NumberEIS-ABC55DRMH-S328
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row55
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC55DRMH-S328
Related LinksABC55DR, ABC55DRMH-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC55DRMH-S328 Details Description
Related parts for ABC55DRMH-S328
RELAY OPTO TELCOM 12OMA 8-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 8-8 BLACK 7' datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE datasheet.pdf
SLDSW 6A PCB SIMRLR79218472 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
ID MARKER PLATE 3/4" X 2-1/2" datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Fully Accurate 12-/14-/16-Bit VOUT DAC SPI Interface 2.7 V to 5.5 V in a TSSOP IC datasheet.pdf