Amphenol Industrial PC02A-18-30S
PC02A-18-30S picture photo
Mfg. Part Number
PC02A-18-30S
Brief Description
CONN RCPT 30POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PC02A-18-30S.pdf
Availability of PC02A-18-30S
QUANTITY
PC02A-18-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC02A-18-30S
Internal Part NumberEIS-PC02A-18-30S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC02A-18-30S
Related LinksPC02A-, PC02A-18-30S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC02A-18-30S Details Description
Related parts for PC02A-18-30S
DIODE VAR CAP 33PF 25V SOD-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.1A SC-70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf