Sullins Connector Solutions ABC60DRAI
ABC60DRAI picture photo
Mfg. Part Number
ABC60DRAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A DIP
Datasheet Download
ABC60DRAI.pdf
Availability of ABC60DRAI
QUANTITY
ABC60DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC60DRAI
Internal Part NumberEIS-ABC60DRAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC60DRAI
Related LinksABC6, ABC60DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC60DRAI Details Description
Related parts for ABC60DRAI
VARISTOR 90V 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A E-LINE datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS POLAR GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SPRING CONTACT 0.40MM - 0.80MM H datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf