Sullins Connector Solutions ABC60DTKS
ABC60DTKS picture photo
Mfg. Part Number
ABC60DTKS
Brief Description
CONN EDGECARD 120POS .100"
Datasheet Download
ABC60DTKS.pdf
Availability of ABC60DTKS
QUANTITY
ABC60DTKS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC60DTKS
Internal Part NumberEIS-ABC60DTKS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC60DTKS
Related LinksABC6, ABC60DTKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC60DTKS Details Description
Related parts for ABC60DTKS
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
WRIST STRAP ELASTIC ESD BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
PELTIER HOT12,65,F2A,1312,11 datasheet.pdf
ANT SQUINT WIDE BAND RP SMA datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf