Sullins Connector Solutions ABC70DRMZ-S273
ABC70DRMZ-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ABC70DRMZ-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 140POS .100"
Datasheet Download
ABC70DRMZ-S273.pdf
Availability of ABC70DRMZ-S273
QUANTITY
ABC70DRMZ-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC70DRMZ-S273
Internal Part NumberEIS-ABC70DRMZ-S273
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC70DRMZ-S273
Related LinksABC70DR, ABC70DRMZ-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC70DRMZ-S273 Details Description
Related parts for ABC70DRMZ-S273
RES SMD 2.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC HIGH SIDE SWITCH SMART 8DSO datasheet.pdf
CONN HOUSING 70POS .100" DOUBLE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.1A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 43 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN XA HOUSING 9 POS 2.5MM RET datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf