Sullins Connector Solutions ABE50DHFR
ABE50DHFR picture photo
Mfg. Part Number
ABE50DHFR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARDEDGE 100POS 1MM SMD
Datasheet Download
ABE50DHFR.pdf
Availability of ABE50DHFR
QUANTITY
ABE50DHFR Order Process
Ship out your order
Specifications of ABE50DHFR
Internal Part NumberEIS-ABE50DHFR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABE50DHFR
Related LinksABE5, ABE50DHFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABE50DHFR Details Description
Related parts for ABE50DHFR
TRANS PNP 25V 3A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 24.36VC SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT-23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 50VDC 6560 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf