Abracon Corporation ABL-48.000MHZ-B4Y-T
ABL-48.000MHZ-B4Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABL-48.000MHZ-B4Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ABL-48.000MHZ-B4Y-T.pdf
Availability of ABL-48.000MHZ-B4Y-T
QUANTITY
ABL-48.000MHZ-B4Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABL-48.000MHZ-B4Y-T
Internal Part NumberEIS-ABL-48.000MHZ-B4Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABL.pdfABL.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABL-48.000MHZ-B4Y-T
Related LinksABL-48.00, ABL-48.000MHZ-B4Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABL-48.000MHZ-B4Y-T Details Description
Related parts for ABL-48.000MHZ-B4Y-T
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 200MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 91MA 5.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf