ITT Cannon, LLC CA3108E36-10SK10
CA3108E36-10SK10 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E36-10SK10
Brief Description
CONN PLUG 48POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E36-10SK10.pdf
Availability of CA3108E36-10SK10
QUANTITY
CA3108E36-10SK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E36-10SK10
Internal Part NumberEIS-CA3108E36-10SK10
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E36-10SK10
Related LinksCA3108E3, CA3108E36-10SK10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E36-10SK10 Details Description
Related parts for CA3108E36-10SK10
RES SMD 3.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA T 1 3/4 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123H datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 96 OHM 0.3W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf