ST STP110N8F6
STP110N8F6 picture photo
Mfg. Part Number
STP110N8F6
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 110A TO-220
Datasheet Download
STP110N8F6.pdf
Availability of STP110N8F6
QUANTITY
STP110N8F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP110N8F6
Internal Part NumberEIS-STP110N8F6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ F6
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9130pF @ 40V
Power - Max200W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP110N8F6
Related LinksSTP11, STP110N8F6 Datasheet, ST Distributor
STP110N8F6 Details Description
Related parts for STP110N8F6
RES SMD 14.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POT DGTL 256POS SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 29POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
SEATING TI ASSY, 2MM HM datasheet.pdf