Abracon Corporation ABLS-7.3728MHZ-K4T
ABLS-7.3728MHZ-K4T picture photo
Mfg. Part Number
ABLS-7.3728MHZ-K4T
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ABLS-7.3728MHZ-K4T.pdf
Availability of ABLS-7.3728MHZ-K4T
QUANTITY
ABLS-7.3728MHZ-K4T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABLS-7.3728MHZ-K4T
Internal Part NumberEIS-ABLS-7.3728MHZ-K4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABLS.pdfABLS.stp
FamilyCrystals
SeriesABLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABLS-7.3728MHZ-K4T
Related LinksABLS-7.37, ABLS-7.3728MHZ-K4T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABLS-7.3728MHZ-K4T Details Description
Related parts for ABLS-7.3728MHZ-K4T
DUCT SOLID LGY 1.5X3"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 200MA 350 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf