AVX Corporation 04023A240JAT2A
04023A240JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A240JAT2A
Brief Description
CAP CER 24PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A240JAT2A.pdf
Availability of 04023A240JAT2A
QUANTITY
04023A240JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A240JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A240JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A240JAT2A
Related Links04023A2, 04023A240JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A240JAT2A Details Description
Related parts for 04023A240JAT2A
CAP CER 470PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLACK 2/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf