Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F4753CS
RC1005F4753CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F4753CS
Brief Description
RES SMD 475K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F4753CS.pdf
Availability of RC1005F4753CS
QUANTITY
RC1005F4753CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F4753CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F4753CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F4753CS
Related LinksRC1005, RC1005F4753CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F4753CS Details Description
Related parts for RC1005F4753CS
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-22AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X26" GREY datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 6A 24VDC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 800MSPS DUAL 196BGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.39A 118 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf