Vishay/Sprague T95V685M010ESAL
T95V685M010ESAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V685M010ESAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410
Datasheet Download
T95V685M010ESAL.pdf
Availability of T95V685M010ESAL
QUANTITY
T95V685M010ESAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V685M010ESAL
Internal Part NumberEIS-T95V685M010ESAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V685M010ESAL
Related LinksT95V685, T95V685M010ESAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V685M010ESAL Details Description
Related parts for T95V685M010ESAL
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 250V U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.200 T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
NEOSCALE RECPT ASSY 8MM 6X24 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf