Sullins Connector Solutions ABM10DSUI
ABM10DSUI picture photo
Mfg. Part Number
ABM10DSUI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD
Datasheet Download
ABM10DSUI.pdf
Availability of ABM10DSUI
QUANTITY
ABM10DSUI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM10DSUI
Internal Part NumberEIS-ABM10DSUI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM10DSUI
Related LinksABM1, ABM10DSUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM10DSUI Details Description
Related parts for ABM10DSUI
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CABLE SCSI II HD50M/DB25M 3' datasheet.pdf
IC AUDIO CLK SOURCE MPEG 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10 OHM 14SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf