Abracon Corporation ABM11-40.000MHZ-B7G-T
ABM11-40.000MHZ-B7G-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM11-40.000MHZ-B7G-T
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 15ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM11-40.000MHZ-B7G-T.pdf
Availability of ABM11-40.000MHZ-B7G-T
QUANTITY
ABM11-40.000MHZ-B7G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM11-40.000MHZ-B7G-T
Internal Part NumberEIS-ABM11-40.000MHZ-B7G-T
3D ModelABM11.pdfABM11.stp
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.023" (0.59mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM11-40.000MHZ-B7G-T
Related LinksABM11-40.0, ABM11-40.000MHZ-B7G-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM11-40.000MHZ-B7G-T Details Description
Related parts for ABM11-40.000MHZ-B7G-T
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1A 370 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPARE PART datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 80A DO5 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 390MA 300 MOHM datasheet.pdf
PACT RCP-4000A-1A-D190 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf