Sullins Connector Solutions ABM12DCKH
ABM12DCKH picture photo
Mfg. Part Number
ABM12DCKH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156"
Datasheet Download
ABM12DCKH.pdf
Availability of ABM12DCKH
QUANTITY
ABM12DCKH Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM12DCKH
Internal Part NumberEIS-ABM12DCKH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM12DCKH
Related LinksABM1, ABM12DCKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM12DCKH Details Description
Related parts for ABM12DCKH
SWITCH UNIT PB SQUARE/PROJCT GRN datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 14.07VC SMD datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 12.7X72.1X72.1 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf