Sullins Connector Solutions ABM12DRMT-S273
ABM12DRMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ABM12DRMT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156"
Datasheet Download
ABM12DRMT-S273.pdf
Availability of ABM12DRMT-S273
QUANTITY
ABM12DRMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM12DRMT-S273
Internal Part NumberEIS-ABM12DRMT-S273
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM12DRMT-S273
Related LinksABM12DR, ABM12DRMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM12DRMT-S273 Details Description
Related parts for ABM12DRMT-S273
CONN SPRING 38POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
IC DAC 18-BIT 1CH V-OUT 24-VQFN datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf
EMOW SILSD MON DC datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS .025 VERT SMD datasheet.pdf