Sullins Connector Solutions ABM12DSUN
ABM12DSUN picture photo
Mfg. Part Number
ABM12DSUN
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD
Datasheet Download
ABM12DSUN.pdf
Availability of ABM12DSUN
QUANTITY
ABM12DSUN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM12DSUN
Internal Part NumberEIS-ABM12DSUN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM12DSUN
Related LinksABM1, ABM12DSUN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM12DSUN Details Description
Related parts for ABM12DSUN
CONN HEADER 16POS VERT W/O PEGS datasheet.pdf
LENS ARRAY FOR MT CONNECTORS datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONTACT INSERT datasheet.pdf
DSUB R/A STB datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf