Sullins Connector Solutions ABM12DSXH
ABM12DSXH picture photo
Mfg. Part Number
ABM12DSXH
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ABM12DSXH.pdf
Availability of ABM12DSXH
QUANTITY
ABM12DSXH Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM12DSXH
Internal Part NumberEIS-ABM12DSXH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM12DSXH
Related LinksABM1, ABM12DSXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM12DSXH Details Description
Related parts for ABM12DSXH
CONN HEADER LOPRO R/A 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS STR datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 850MA 0805 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 3-18V 700MA datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT963 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf