Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100DXW2VB
PPT0100DXW2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100DXW2VB
Datasheet Download
PPT0100DXW2VB.pdf
Availability of PPT0100DXW2VB
QUANTITY
PPT0100DXW2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100DXW2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0100DXW2VB
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100DXW2VB
PPT0100DXW2VB Details Description
Related parts for PPT0100DXW2VB
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LED MOUNTING PAD NYLON 12.7MM datasheet.pdf
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf