Sullins Connector Solutions ABM15DRYH-S13
ABM15DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABM15DRYH-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156
Datasheet Download
ABM15DRYH-S13.pdf
Availability of ABM15DRYH-S13
QUANTITY
ABM15DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM15DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-ABM15DRYH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM15DRYH-S13
Related LinksABM15D, ABM15DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM15DRYH-S13 Details Description
Related parts for ABM15DRYH-S13
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 5 POS GOLD datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 11MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO34 datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 120MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
XFRMR MODULE 2PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf