Sullins Connector Solutions ABM18DSEN-S13
ABM18DSEN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABM18DSEN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156
Datasheet Download
ABM18DSEN-S13.pdf
Availability of ABM18DSEN-S13
QUANTITY
ABM18DSEN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM18DSEN-S13
Internal Part NumberEIS-ABM18DSEN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM18DSEN-S13
Related LinksABM18D, ABM18DSEN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM18DSEN-S13 Details Description
Related parts for ABM18DSEN-S13
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE02T/AF02/AFE02T datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC EMI FILTER W/ESD 6CH 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT STR PCB datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 70A datasheet.pdf