Abracon Corporation ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T
ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T.pdf
Availability of ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T
QUANTITY
ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABM2.pdfABM2.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Height0.063" (1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T
Related LinksABM2-19.66, ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T Details Description
Related parts for ABM2-19.6608MHZ-D4Y-T
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
FP0R EXPANSION UNIT 4 IN 4 RELAY datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP 4VDC 220UF 25 MOHM datasheet.pdf