Sullins Connector Solutions ABM24DRSN
ABM24DRSN picture photo
Mfg. Part Number
ABM24DRSN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ABM24DRSN.pdf
Availability of ABM24DRSN
QUANTITY
ABM24DRSN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM24DRSN
Internal Part NumberEIS-ABM24DRSN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM24DRSN
Related LinksABM2, ABM24DRSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM24DRSN Details Description
Related parts for ABM24DRSN
RES 0.33 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8SSOP datasheet.pdf
RES 13 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 49.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE PIN datasheet.pdf