Abracon Corporation ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T
ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.2896MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T.pdf
Availability of ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T
QUANTITY
ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABM3.pdfABM3.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.2896MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T
Related LinksABM3-11.28, ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM3-11.2896MHZ-D2Y-T
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
POWER CORD 6.5' 14/3-15A datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NOX4 600MA 12VDC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANS TO72-4 datasheet.pdf
MODULE LCD DISPLAY FOR MPC830X datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf