Sullins Connector Solutions ABM30DRSH-S288
ABM30DRSH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ABM30DRSH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 60POS .156
Datasheet Download
ABM30DRSH-S288.pdf
Availability of ABM30DRSH-S288
QUANTITY
ABM30DRSH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM30DRSH-S288
Internal Part NumberEIS-ABM30DRSH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM30DRSH-S288
Related LinksABM30DR, ABM30DRSH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM30DRSH-S288 Details Description
Related parts for ABM30DRSH-S288
10 PATCH CORDS datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 32pF 100 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015B/H1500TR 6" datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 85MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TAPE CORROSION PROTECT 2" X 100' datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC TFT LCD CTRLR W/MCU 128-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf