Sullins Connector Solutions ABM30DRST
ABM30DRST picture photo
Mfg. Part Number
ABM30DRST
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ABM30DRST.pdf
Availability of ABM30DRST
QUANTITY
ABM30DRST Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM30DRST
Internal Part NumberEIS-ABM30DRST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM30DRST
Related LinksABM3, ABM30DRST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM30DRST Details Description
Related parts for ABM30DRST
FILTER LINE 3MH 3A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 11A QC TERM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 30V 200MA SC90 datasheet.pdf