API Delevan 4554-121J
4554-121J picture photo
Mfg. Part Number
4554-121J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 840MA 320 MOHM
Datasheet Download
4554-121J.pdf
Availability of 4554-121J
QUANTITY
4554-121J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4554-121J
Internal Part NumberEIS-4554-121J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4554
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating840mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.340" Dia (8.64mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4554-121J
Related Links4554, 4554-121J Datasheet, API Delevan Distributor
4554-121J Details Description
Related parts for 4554-121J
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC DAC TX 14BIT 175MSPS 32-LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC POE 802.3AF INTERFACE 10-DFN datasheet.pdf
IC GATE DVR HI/LO SIDE 3A 8SOPWR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf