Abracon Corporation ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T.pdf
Availability of ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
QUANTITY
ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
Internal Part NumberEIS-ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
Related LinksABM3B-16.000, ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T Details Description
Related parts for ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOADED PCB GOLD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
UDP SIM3L1XX MCU CARD W/LCD datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 350V DO-9 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
LJT 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
680UF 100V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf