Abracon Corporation ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T
ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T.pdf
Availability of ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T
QUANTITY
ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T
Related LinksABM3B-16.00, ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T Details Description
Related parts for ABM3B-16.000MHZ-B-4-Y-T
IC REG BCK ADJ 0.3A SYNC SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 35POS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf