Sullins Connector Solutions GBB50DHLD
GBB50DHLD picture photo
Mfg. Part Number
GBB50DHLD
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD
Datasheet Download
GBB50DHLD.pdf
Availability of GBB50DHLD
QUANTITY
GBB50DHLD Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB50DHLD
Internal Part NumberEIS-GBB50DHLD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB50DHLD
Related LinksGBB5, GBB50DHLD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB50DHLD Details Description
Related parts for GBB50DHLD
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL WH/BLU TR SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf