Sullins Connector Solutions ABM43DSEF-S243
ABM43DSEF-S243 picture photo
Mfg. Part Number
ABM43DSEF-S243
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET
Datasheet Download
ABM43DSEF-S243.pdf
Availability of ABM43DSEF-S243
QUANTITY
ABM43DSEF-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM43DSEF-S243
Internal Part NumberEIS-ABM43DSEF-S243
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM43DSEF-S243
Related LinksABM43DS, ABM43DSEF-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM43DSEF-S243 Details Description
Related parts for ABM43DSEF-S243
IC MONITOR SUPPLY 4.3V SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
KEY MULTIDIRECTION GKS SERIES datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf