Abracon Corporation ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T
ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.2896MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T.pdf
Availability of ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T
QUANTITY
ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Featured ProductABM7 and ABM11 Crystals
3D ModelABM7.pdfABM7.stp
PCN Obsolescence/ EOLABM7 Series 14/May/2015
ABM7 Series 24/Jul/2015
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM7
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.2896MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T
Related LinksABM7-11.28, ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM7-11.2896MHZ-D2Y-T
CONN HEADER .100 SINGL R/A 5POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 700MA TUMD2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H AU 40POS datasheet.pdf
PANEL ALUM 4.06X2.09X0.06" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
96 POS MALE W/W TY R ROW ABC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf