Abracon Corporation ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T
ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T.pdf
Availability of ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T
QUANTITY
ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T
Internal Part NumberEIS-ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.055" (1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T
Related LinksABM7-40.000, ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T Details Description
Related parts for ABM7-40.000MHZ-D2Y-F-T
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 73.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 750mA (Flash) Camera Flash 12-DSBGA datasheet.pdf