Abracon Corporation ABM8-16.000MHZ-B2-T3
ABM8-16.000MHZ-B2-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM8-16.000MHZ-B2-T3
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8-16.000MHZ-B2-T3.pdf
Availability of ABM8-16.000MHZ-B2-T3
QUANTITY
ABM8-16.000MHZ-B2-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8-16.000MHZ-B2-T3
Internal Part NumberEIS-ABM8-16.000MHZ-B2-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABM8.pdfABM8.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM8
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)70 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8-16.000MHZ-B2-T3
Related LinksABM8-16.00, ABM8-16.000MHZ-B2-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8-16.000MHZ-B2-T3 Details Description
Related parts for ABM8-16.000MHZ-B2-T3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 34POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO220F datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN HDR 13POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 150A datasheet.pdf