Abracon Corporation ABM8-28.375MHZ-B2-T
ABM8-28.375MHZ-B2-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM8-28.375MHZ-B2-T
Brief Description
Crystal 28.3750MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8-28.375MHZ-B2-T.pdf
Availability of ABM8-28.375MHZ-B2-T
QUANTITY
ABM8-28.375MHZ-B2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8-28.375MHZ-B2-T
Internal Part NumberEIS-ABM8-28.375MHZ-B2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABM8.pdfABM8.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM8
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency28.375MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8-28.375MHZ-B2-T
Related LinksABM8-28.3, ABM8-28.375MHZ-B2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8-28.375MHZ-B2-T Details Description
Related parts for ABM8-28.375MHZ-B2-T
CONV DC/DC 1W 5VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONTRL BX 50/60 CYC 220V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN JACKSOCKET M2.5/4-40 16MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf