Abracon Corporation ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 120 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3.pdf
Availability of ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3
QUANTITY
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3
Internal Part NumberEIS-ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3
3D ModelABM8G.pdfABM8G.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)120 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3
Related LinksABM8G-12.000, ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3 Details Description
Related parts for ABM8G-12.000MHZ-18-D2Y-T3
IC TXRX RS485/RS422 8-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf